Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów tworzą nowoczesne rozwiązania biznesowe. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny. Dzięki tej usłudze bankowej możliwe jest scalenie kilku zadłużeń w jeden kredyt, którego konstrukcja jest mocno zbliżona do standardowej pożyczki gotówkowej.
Kredyt konsolidacyjny zwalnia nas z konieczności pamiętania o kilku terminach spłat. Regularnie płacimy tylko jedną ratę. Konsolidacji mogą zostać poddane zobowiązania takie jak: kredyty gotówkowe, odnawialne (ROR), pożyczki gotówkowe. Ponadto dzięki powyższemu rozwiązaniu możemy pozbyć się kłopotu związanego ze spłatą długów z karty kredytowej, kredytów samochodowych, czy też mieszkaniowych. Zatem korzyści jest wiele, ale to także wyższe koszty. Wydłużenie czasu spłaty sprawia, że bank nalicza wysokie prowizje.
Wymagania formalne, jakie musimy spełnić, aby uzyskać kredyt konsolidacyjny są niemal tożsame, jak w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych. Banki zazwyczaj oczekują od klientów złożenia wniosku kredytowego, w którym będą zawarte dane osobowe i informacje o naszych zadłużeniach.
Do wniosków zazwyczaj należy dołączyć szereg dokumentów. Kredyty konsolidacyjne, posiadające zabezpieczenie w formie hipoteki wymagają złożenia dokumentów potwierdzających wpis w księdze wieczystej oraz wycenę nieruchomości. Niezależnie od tego, czy zabezpieczeniem kredytu konsolidacyjnego jest nasza nieruchomość, czy też jedynie oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, bank zapewne zobliguje nas do dołączenia do wniosku oświadczenia o zatrudnieniu i zaświadczenia o dochodach. Nieco więcej dokumentów należy złożyć, jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą.
Najtańszy kredyt konsolidacyjny bez hipoteki zawsze wymaga od banki dokładnego sprawdzenia naszej historii kredytowej, znajdującej się w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Warto zadbać o to, aby nie było w niej błędów i nieaktualnych danych. Jeśli jednak w BIK-u widnieje potwierdzona informacja, że spłaty nie były uiszczane w terminie lub w ogóle nie były spłacane – prawdopodobnie kredyt konsolidacyjny nie zostanie nam przyznany. Nie bez znaczenia jest nasza zdolność kredytowa. Każdy bank posiada własne procedury w tym zakresie. Na zdolność kredytową wpływ ma wiele czynników. Banki biorą pod uwagę nie tylko wysokość dochodu, ale również stałe wydatki, jakie ponosi kredytobiorca, wysokość opłat za mieszkanie, samochód. Ważne jest także, na podstawie jakiej umowy jesteśmy aktualnie zatrudnieni i ile mamy lat.
Ważną informacją dla kredytobiorców jest fakt, że banki dopuszczają wzięcie kredytu konsolidacyjnego w wybranej walucie. Klient, podpisując umowę kredytową, ma do wyboru złotówki, dolary, euro lub franki szwajcarskie.