Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że dzisiaj jednym z najchętniej zaciąganych w bankach zobowiązań jest kredyt konsolidacyjny. To połączenie wcześniej branych kredytów w jeden. Cała procedura jest szybka i prosta, formalnościami zajmuje się „nowy” bank, a zadaniem kredytobiorcy jest jedynie wskazanie, które kredyty mają być skonsolidowane. Po co zaciąga się kredyt konsolidacyjny i jakie płyną z tego korzyści? Kto powinien z tej opcji skorzystać i jak wybrać najlepszą współpracę z bankiem? Na te wszystkie pytania odpowiedzi przedstawiamy poniżej.

Po co zaciągać kredyt konsolidacyjny?

Co ciekawe, kredyt konsolidacyjny jest wyjątkowym produktem bankowym, bo jego istotą wcale nie jest finansowe wsparcie w postaci środków pieniężnych. Konsolidacja niesie za sobą wiele korzyści i o nich warto mówić.

Przede wszystkim mówić można o opłacalności finansowej, bo przecież nowy, połączony kredyt ustanawiany jest na korzystniejszych warunkach. Niższe jest oprocentowanie, a przez wydłużony czas współpracy z bankiem niższe stają się comiesięczne raty. Wszystko to sprawia, że kredytobiorca odzyskuje zdolność kredytową i płynność finansową. Może nawet dobrać dodatkowe środki.

Należy też pamiętać o komforcie, jaki zyskuje kredytobiorca. Współpraca z tylko jednym bankiem i konieczność spłaty tylko jednej raty w wyznaczonym terminie to wygoda. Dzięki temu udaje się sprawniej zarządzać własnym budżetem.

Kredyt konsolidacyjny – jakie zobowiązania obejmuje?

Konsolidacji mogą podlegać wszystkie produkty bankowe. Mowa tutaj o kredytach gotówkowych na dowolny cel, kredytach celowych, w tym hipotecznych, kartach kredytowych czy kredytach odnawialnych. Tak naprawdę połączyć można różne zobowiązania, ale ważne jest, by kredyt konsolidacyjny dotyczył jedynie produktów, jakie udziela instytucja bankowa. Chwilówki i inne szybkie pożyczki nie podlegają połączeniu w ramach współpracy z bankiem.

Kredyt konsolidacyjny jest możliwy, gdy potencjalny kredytobiorca posiada co najmniej dwa różne zobowiązania, jakie mają ulec połączeniu. Te mogą pochodzić ze współpracy z jednym albo z różnymi bankami.

Kredyt konsolidacyjny – kiedy jest opłacalny?

Pamiętajmy, że chociaż kredyt konsolidacyjny może przynieść naprawdę szereg korzyści, to jednak nie zawsze opłaca się go zaciągać. Aby tak było, połączona rata musi być niższa od spłaty na dotychczasowych warunkach. Okazuje się jednak, że nie tylko wysokość raty ma tutaj znaczenie. Priorytetem są całkowite koszty – nierzadko banki nakładają wysokie opłaty dodatkowe, w tym prowizje za udzielenie kredytu, konieczność ubezpieczenia czy nabycia płatnych produktów bankowych. Wszystko to może sprawić, że finalnie klient „nowego” banku zapłaci więcej. Kredyt konsolidacyjny jest opłacalny tylko wtedy, gdy oprócz komfortu regulowania należności zauważa się także korzyści finansowe.

Na szczęście te finansowe aspekty udaje się skutecznie oszacować jeszcze zanim wnioskuje się o kredyt konsolidacyjny. Kalkulator kredytowy jest jednym z pomocnych narzędzi. Taki znajdziemy bez problemu w sieci i należy z niego bezsprzecznie skorzystać, zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnego produktu, jakim jest kredyt konsolidacyjny. Kalkulator rat wyliczy te przybliżone należności, jakie należy spłacać co miesiąc, ale powie też o całkowitych kosztach, czyli wskaźniku RRSO. To kluczowe informacje i chociaż są jedynie szacowane, a te konkretne wartości przyszły klient banku pozna dopiero po wydaniu decyzji pozytywnej, to i tak warto brać je pod uwagę.

Najlepszy kredyt konsolidacyjny – jak wybrać?

W internecie znajdziemy jeszcze więcej narzędzi do weryfikacji zobowiązań, takich jak kredyt konsolidacyjny. Porównanie kalkulator wykona dobrze, ale oprócz opłacalności finansowej można także sprawdzić atrakcyjność takiego produktu. W tym celu przydaje się ranking kredytów konsolidacyjnych. W tych zestawieniach zawarte są kluczowe czynniki, takie jak informacje o oprocentowaniu, okresie współpracy z bankiem, wysokości raty, ale też formie zaciąganego zobowiązania. Pod uwagę należy brać parametry nawiązujące do indywidualnych oczekiwań, bo przecież każdy z nas ma inne wymagania. I chociaż wszelkie dane uzyskane za pomocą narzędzie, są tylko szacowane, to jednak są konieczne, by można było w ogóle zweryfikować bieżącą sytuację na rynku usług finansowych. Dzięki nim podejmowana jest decyzja o współpracy z bankiem, ale też uzyskiwane są informacje o tym, czy w ogóle mamy szansę na kredyt konsolidacyjny bez hipoteki. Kalkulator zanalizuje każdy rodzaj zobowiązania kredytowego i wszelkie wartości. Ranking pozwoli zaś ocenić aktualne propozycje konkurencyjnych względem siebie instytucji. Dopiero po tej wstępnej weryfikacji można udać się do banku celem poznania szczegółów współpracy. Zawsze warto odwiedzić co najmniej kilka różnych instytucji, by móc wybrać opcję dopasowaną do własnych potrzeb, ale też możliwości dogodnej spłaty.

Give a Comment