Musisz wiedzieć, że banki działają na terenie naszego kraju w większości przypadków komercyjnie. Oznacza to, że funkcjonują, by generować zysk. Fakt, że udzielają bardzo często finansowego wsparcia potrzebującym, ale zawsze na tym zarabiają. Zwróć uwagę, że każde zobowiązanie kredytowe posiada oprocentowanie nominalne. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Co to jest oprocentowanie nominalne?

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt w banku, musisz wiedzieć, że w comiesięczne raty zostaną włączone dwa czynniki. To rata kapitałowa oraz rata odsetkowa. Ta druga jest czystym zyskiem dla instytucji bankowej, zaś kapitał, to wartość, którą pożyczyłeś. Oprocentowanie nominalne to właśnie wartość odsetek, zawsze liczona w skali roku.

Warto wiedzieć, że oprocentowanie w bankach to nie tylko marża narzucana za pożyczkę środków finansowych o konkretnej wartości. Oprocentowanie nominalne w skali roku to składowa kilku czynników, w tym stopa bazowa, czyli wysokość oprocentowania, jakie sugerowane jest na rynku międzybankowym. Wpływ na wysokość oprocentowania ma więc aktualna sytuacja na rynku usług finansowych.

Czy oprocentowanie nominalne kredytu jest konieczne? Tak, dla banków właśnie ta wartość jest zyskiem za udzielenie pożyczki. Oczywiście, coraz częściej banki chcą zachęcać potencjalnych klientów do współpracy i oferują kredyty bez żadnych kosztów. Przyszły kredytobiorca nie powinien nabierać się jednak na chwytliwe hasła reklamowe, które wskazują na oprocentowanie 0%. Pod uwagę należy zaś brać wskaźnik RRSO, bo to on mówi o całkowitych kosztach takiego zobowiązania.

Fakt, że oprocentowanie nominalne w skali roku może zostać określone na 0%, wcale nie oznacza, że klient nie poniesie żadnych opłat w związku ze współpracą z bankiem. Właśnie dlatego tak kluczowa jest weryfikacja opłacalności kredytu, bo oprocentowanie bankowe to nie wszystko.

Pamiętajmy jednocześnie, że banki to najczęściej instytucje komercyjne, które nie udzielają pożyczek charytatywnie.

Oprocentowanie nominalne a opłacalność kredytu

Warto uwzględnić, że dzisiaj oprocentowanie nominalne jest znacznie niższe, aniżeli jeszcze kilka lat temu. Wpływ na to ma nie tylko bieżąca sytuacja na rynku takich usług, ale też ogromna konkurencja. Ta sprawia, że to klient stawia warunki, a instytucje bankowe mają spełniać jego wymagania, by zdobyć kredytobiorcę. Zdaniem Polaków, najlepszy kredyt to ten najtańszy, dlatego oprocentowanie nominalne kredytu hipotecznego czy innego rodzaju zobowiązań ma być jak najniższe.

Z łatwością udaje się dzisiaj zweryfikować opłacalność finansową zaciąganych kredytów. Wystarczy porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert, by wybrać tę najlepszą.

Z pomocą przychodzą rankingi kredytowe. To zestawienia, które uwzględniają kluczowe właśnie dla opłacalności danego kredytu czynniki. Porównując dane parametry, pod uwagę zawsze warto brać nie tylko oprocentowanie kredytu gotówkowego, ale i inne koszty. Jak już wspomnieliśmy, samo oprocentowanie może być niezwykle korzystne, nawet określane na 0%. Nie wyklucza to zaś innych opłat, jakie musi uiścić kredytobiorca w ramach współpracy z bankiem. Do takich zaliczyć można chociażby prowizję za udzielenie kredytu czy też ubezpieczenie, jakie należy wykupić.

Istotny jest przy tym fakt, że nie tylko oprocentowanie nominalne i w ogóle opłacalność kosztowa branych kredytów liczy się dla potencjalnych klientów. Statystyczny Polak chce zaciągać kredyty szybko, wygodnie, bez wychodzenia z domu i przy minimum formalności. Wszystkie te aspekty zawarte są właśnie w rankingach kredytowych.

Jak obliczyć oprocentowanie, by wybrać najlepszy kredyt?

Zanim złożysz wniosek o kredyt w wybranym banku, zweryfikuj opłacalność takiego produktu. Fakt, że skorzystałeś z rankingu kredytowego, może nie wystarczyć. Nominalne oprocentowanie i całkowite koszty zobowiązania kredytowego możesz wyliczyć bez problemu, korzystając z kalkulatora kredytowego. Wystarczy, że w poszczególne rubryki wpiszesz wymagane wartości, by oszacować koszty. Oczywiście, te będą tylko poglądowe, a te konkretne poda Ci bank po analizie Twojej zdolności kredytowej, nie ma natomiast wątpliwości, że kalkulatory kredytowe pozwalają wybrać najbardziej opłacalne finansowo kredyty.

Dokładnie w ten sam sposób udaje się wyliczyć rzeczywiste oprocentowanie pożyczek pozabankowych, bo trzeba przyznać, że to właśnie takie zdobywają dzisiaj coraz większą popularność. Tzw. szybkie pożyczki, chwilówki są obecnie nierzadko nie tylko tańsze, ale także prostsze w uzyskaniu. Może je przecież zaciągać każdy, bo weryfikacja odbywa się na podstawie danych z dowodu osobistego, nie ocenia się zdolności kredytowej poprzez weryfikację raportów BIK czy też zaświadczeń o dochodach.

Podsumowując, by wybrać najlepszy, najtańszy kredyt albo pożyczkę, zawsze warto wykorzystać dostępne bezpłatnie w sieci rankingi zobowiązań oraz kalkulatory kredytowe.

Give a Comment